هزینه های طراحی سایت؟

همان گونه که می دانید راه اندازی سایت به روش های مختلف امکان پذیر است و هریک از این روش ها، هزینه های متفاوتی را دربر خواهد داشت. حتی پس از مشخص شدن  روش راه اندازی سایت، باز هم دقیقا نمی توان هزینه ها را برآورد کرد. زیرا با توجه به هدف و آنچه که می خواهیم، هزینه ها می تواند بسیار متغیر باشد. بنابراین در این مقاله به صورت تقریبی به بررسی هزینه های راه اندازی سایت خواهیم پرداخت.

 

به منظور داشتن یک وب سایت نیاز به ثبت دامنه (Domain) ، تهیه فضای میزبانی (Host) و طراحی سایت می باشد. بنابراین می توان هزینه های راه اندازی سایت را در ۳ بخش مستقل دسته بندی کرد.

هزینه ثبت دامنه

در این بخش هزینه ها خیلی متغیر نیست و با مشخص کردن نوع دامنه می توان هزینه را مشخص نمود.

دامنه ir

هزینه ثبت مستقیم دامنه های  ir در سایت nic.ir (مرکز ثبت دامنه های مرتبه اول کشوری) برای مدت یکسال16000 تومان است. اما هزینه ثبت این دامنه در نمایندگی ها بین 6000 تومان تا 16000 تومان متغیر است.

دامنه com

هزینه ثبت دامنه های com برای مدت یکسال بین 170000 تومان تا 220000 تومان متغیر است. از لیست نماینده های فوق می توانید برای ثبت تمام دامنه ها از جمله com استفاده نمایید. فقط دقت فرمایید که حتما دامنه را با نام و مشخصات خودتان ثبت کنند و مالکیت کامل دامنه در اختیار شما باشد.

 

جمع بندی در مورد هزینه ثبت دامنه

با توجه به دامنه های رایج در ایران می توان هزینه ثبت دامنه را بین 6000 تومان تا 220000 تومان تخمین زد.

 

زینه تهیه فضای میزبانی (Host)

در این حیطه، محدوده ی تغییرات هزینه ها بزرگ است و نسبت به نیاز و انتخاب شما، میزان هزینه کاملا متفاوت خواهد بود. بنابراین دسته بندی زیر را انجام خواهیم داد:

پیشنهاد میکنم اینم ببینید :   اعتماد به سایت های اینترنتی

سایت های تازه تاسیس و با ترافیک پایین (بازدیدکننده کم)

برای آغاز کار و برای سایت هایی که ترافیک ماهانه پایینی دارند و یا به عبارتی تعداد بازدیدکنندگان آن ها در ماه اندک است می توان با هزینه ای بین ۴۰۰۰۰ تومان تا ۱۵۰۰۰۰ تومان سالانه، فضای میزبانی مناسب را اجاره نمود.

سایت هایی با ترافیک معمولی

برای سایت هایی با ترافیک معمولی، می توان هاست مناسب را با قیمتی در حدود ۱۵۰۰۰۰ تومان تا ۶۰۰۰۰۰ تومان به مدت یکسال اجاره نمود.

سایت های پر بازدید

برای سایت های پر بازدید، تهیه هاست به طور سالانه هزینه ای بین ۶۰۰۰۰۰ تومان تا ۳۰۰۰۰۰۰ تومان  دربر خواهد داشت که می توان این مبلغ را به صورت اقساط ماهانه نیز پرداخت کرد.

سایت هایی که به فضای ذخیره سازی زیادی نیاز دارند (مانند سایت موزیک و فیلم)

این سایت ها علاوه بر تهیه یکی از هاست های فوق، باید یک هاست دانلود نیز تهیه کنند. هاست دانلود‌ها با توجه به حجم ذخیره سازی که در اختیار شما قرار می دهند، قیمت های متفاوتی دارند. با توجه به فضایی که نیاز دارید می توانید هاست دانلود مناسب خود را انتخاب نمایید.

به صورت تقریبی اجاره سالانه یک هاست دانلود ۵ گیگابایتی در حدود ۱۰۰۰۰۰ تومان و یک هاست دانلود ۱۵۰گیگابایتی در حدود ۸۵۰۰۰۰ تومان است.

نکات مهم در انتخاب هاست مناسب

  • حتما از شرکتی معتبر، هاست خود را انتخاب نمایید که در آینده دچار مشکل نشوید. (تمام نمایندگی هایی که در بخش “هزینه ثبت دامنه” معرفی شد، در هاستینگ نیز فعالیت می کنند و می توانید امکانات و قیمت هایشان را مقایسه نمایید.)
  • تنها قیمت را ملاک قرار ندهید. به ویژگی ها و امکاناتی که شرکت هاستینگ به شما ارائه می دهد توجه نمایید.
  • سعی کنید با توجه به نیازتان از بین پلن های موجود، انتخابی صحیح داشته باشید و بی دلیل هزینه خود را افزایش ندهید. این نکته را در نظر بگیرید که در هر لحظه ای قادر خواهید بود، هاست خود را ارتقا بدهید.
پیشنهاد میکنم اینم ببینید :   دیسکورد، بزرگترین شبکه اجتماعی گیمرها در ایران مسدود شد

جمع بندی در مورد هزینه تهیه هاست

با توجه به هدف و نیاز شما، تهیه هاست مناسب می تواند هزینه ای بین ۴۰۰۰۰ تومان تا ۴۰۰۰۰۰۰ تومان برای شما به همراه داشته باشد.

 

هزینه طراحی سایت

در این بخش نیز محدوده‌ی تغییرات هزینه‌ها بسیار بزرگ است و نسبت به روشی که انتخاب می کنید، میزان هزینه کاملا متفاوت خواهد بود. بنابراین در این قسمت با دسته بندی بر اساس روش انتخابی، هزینه‌ها را بررسی خواهیم نمود.

۱- انجام کلیه مراحل طراحی و پیاده سازی وب سایت توسط خود شخص

در این روش، فرد با استفاده از اصول برنامه نویسی یا استفاده از نرم افزارهای پیاده سازی صفحات وب  یا استفاده از سایت سازهای رایگان داخلی وخارجی (مانند وردپرس،جوملا و …) به طراحی وب سایت خود می پردازد.

 

با توجه به امکاناتی که لازم دارید هزینه ها متغییر هست ولی میتوان هزینه را از 550000 تومان تا به 2500000 میلیون تومان براورد کرد.

 

سخن آخر

دقت کنید که انتخاب یک پلن با هزینه های سنگین، در حالی که کسب و کار شما به آن نیاز ندارد، فقط احتمال شکست شما را افزایش می دهد. و همچنین انتخاب یک پلن با هزینه اندک در صورتی که جوابگوی نیازهای شما نباشد، در ادامه‌ی مسیر مشکلاتی را برای شما به وجود خواهد آورد. بنابراین سعی کنید با توجه به هدف، نیاز، مهارت و بودجه ی خود، انتخابی مناسب از بین پلن های موجود برای راه اندازی سایت داشته باشید.